Ana Sayfa Gündem 17 Nisan 2020 386 Görüntüleme

Yedek astsubay nedir, ne iş yapar? Astsubay Astçavuş 2020 maaşları ne kadar oldu?

ASKERLİKTE YENİ DÖNEM NASIL OLDU?

Askeralma Kanunu’na göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Astsubay Astçavuş Rütbesi.

Kanun, yükümlülük esasına göre silah altına alınacakların yoklama, sınıflandırma, celp, sevk, erteleme, muafiyet, muvazzaflık, cezalı yükümlülere yapılacak işlemler, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) çeşitli statülerde görev yaparken ayrılan personel olmak  üzere yedeklik dönemleriyle TSK’ye    çeşitli statülerde katılan personelin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılması ve bunlardan askerlik hizmetini tamamlamamış bulunanların işlemlerine ilişkin esas ve usuller düzenleniyor.

YEDEK ASTSUBAY 2020 MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Astsubay maaşları 2020 yılında 6 bin TL civarındadır. Bu miktar görev yaptıkları bölgeye, birliğe, operasyon sayısına, sigorta ve BES kesintisine, evli olup olmadığına, çocuk sahibi olup olmadığına, derece ve kıdemine, rütbesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Meslek Yüksek Okullarından yeni mezun olan, astsubay rütbesi ile göreve başlayan yeni mezun personeller 2020 yılında ne kadar maaş alacaklarını merak etmektedir. Astsubay Astçavuş rütbesiyle mesleğe yeni başlayanların  maaşı 2020 5.000- 5 bin 500 TL civarında olması tahmin ediliyor.

YEDEK ASTSUBAY NEDİR, NE İŞ YAPAR?

Astsubay subaydan kıdemsiz, er ve erbaşlardan kıdemli olan askerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren astsubaylar, emir-komuta zincirindeki konumlarının yanı sıra muhabere ve askeri eğitim gibi alanlarda da görev alırlar.

Tema Tasarım |