Ana Sayfa Savunma Sanayi 5 Mart 2020 394 Görüntüleme

TSK’lerinin akıllı mühhimmatları!

Hedeflere ‘akıllı’ mühimmat Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen akıllı mühimmatları başarıyla kullanan Türkiye, bu kabiliyetini havada ve…

TSK’lerinin akıllı mühhimmatları!

Hedeflere ‘akıllı’ mühimmat

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen akıllı mühimmatları başarıyla kullanan Türkiye, bu kabiliyetini havada ve karada başarıyla sergiledi.

Hedefleri kimi zaman Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L) ile milimetrik sapmalarla vuran Türkiye, bu süreçte TÜBİTAK SAGE tarafından üretilen ‘Kanatlı Güdüm Kiti’ni de kullandı.


MAM-L’ler sahada oldukça etkin kullanılırken, ürünün sahip olduğu lazer arayıcı başlık yüksek vuruş hassasiyetini de beraberinde getirdi.

Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ise yine bu süreçte altın değerinde görevleri başarıyla yerine getirmesiyle öne çıkan bir diğer akıllı mühimmat oldu. Öyle ki, Suriye rejimine ait savaş uçaklarının Türk F-16’sı tarafından vurulmasında KGK’ler görev başındaydı ve hedefe başarıyla kitlenme görevi yerine getirerek her iki rejim uçağını da düşürmeyi başardı.


Karşı tarafın ‘aklını almak’ Koral’ın işi

Türk SİHA’larının düzenlediği operasyonlarda en çok ses getirilen hamleler hiç şüphesiz Pantsir ve BUK gibi milyonlarca dolarlık hava savunma sistemlerinin başarılı bir şekilde yok edilmesi oldu. Herhangi bir koruma kalkanı olmayan SİHA’lar, bu tarz savunma sistemleri için aslında çok kolay bir şekilde yok edilebilecek hedefler kategorisinde.

Türkiye, İdlib’deki satrançta bunu da değiştirecek bir hamle yaptı ve yerli-milli SİHA’lar vasıtasıyla iki farklı sistemi kısa aralıklarla yok etti. Burada SİHA’ların vuruş kabiliyeti, atılan mühimmatın hedefi şaşmaması kadar Koral’ın üstlendiği sorumluluk da öne çıktı.

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen, hedef ülke radarlarının karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlayan Koral Mobil Elektronik Harp Sistemi, İdlib’de sağladığı saha faydasıyla şimdiden Türk savunma ürünlerinin vazgeçilmezleri arasına girdi.


REDET varsa sorun yok

TSK’nın envanterine yakın zamanda dahil olan Radar Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (REDET) sistemi de İdlib’deki akıl oyunlarının köşe taşlarından biri.
Tehdit radarları tespit ve teşhis etmekte usta olan REDET, düşman unsurların radarlarına ilişkin gerekli bilgileri toplayarak merkeze aktarabiliyor. Karşı tarafa ait sistemin o an hangi parametrelerde çalıştığını anlık olarak öğrenip komuta odasına aktaran REDET, tespit edilmiş hedef radarların kapsama alanlarını azaltmak için de kullanılabiliyor.

Tema Tasarım |